ostatnia aktualizacja - 30/12/2013
STICK AGAINST STONE ORCHESTRA - "Get It All Out"
[Media Groove, 2013]
  

Jedna z ciekawszych płyt, jakie w tym roku trafiły w moje ręce - oryginalnie (nie)wydana w 1981r., mieszanka rocka (ale takiego bardziej w klimatach Talking Heads), afrobeatu, jazzu, bluesa, reggae... zresztą wszystkiego o grupie i tym fantastycznym projekcie dowiecie się tutaj:
Album ukazał się na CD, i w limitowanej edycji na winylu.
PSEUDO INTELLECTUALS - "Resourceful Illery"
[Lo Do/Druh Sławek Records, 2013]
  2LP

I ten sam album, o którym napisałem 5 lat temu (patrz poniżej) - ale tym razem już na podwójnym winylu.
@ 2008
PSEUDO INTELLECTUALS - "Resourceful Illery"
[Lo Do Records, 2008]
  

Wiem - strona trochę kuleje, ale ruszy znowu jak tylko skończy się remont domu i wreszcie przeprowadze się na swoje. ALE - jeśli macie kupić w tym roku tylko jedną płytę hip-hopową, to osobiście polecam tę. Załoga z Buffalo, a płyta jeszcze ciepła,chociaż wcześniej można już było usłyszeć jeden kawałek na (skądinnąd znakomitym) mikstejpie "Blue Collar Funk" oraz na promującym go 7" singlu. (płyta wyszła tylko na CD, ale co zrobić - takie czasy!)
JAZZ LIBERATORZ - "Clin D'Oeil"
[KIF Records France, 2008]
  myspace.com/jazzliberatorz   myspace.com/kifrecords

Po siedmiu (7!) singlach, na których rapowali m.in.: Aloe Blacc, Declaime, T-Love, Wildchild i Fat Lip, nadeszła w końcu pora na album (CD, na którym znalazły się tylko 3 wcześniej wydane na singlach kawałki).
Na jazzowo-hiphopowych bitach/produkcji 3-osobowa francuska ekipa Jazz Liberatorz, czyli: Dusty, Madhi i Damage, a na mikrofonach: Tre Hardson, Fat Lip, Omni, Asheru, J. Sands, T-Love, Tableek (z Maspyke), Apani B Fly, Sadat X, Stacy Epps, Buckshot, J-Live,
Raashan Ahmad, Lizz Fields.

A dosłownie kilka dni temu ukazał się bardzo ładnie wydany, limitowany (500 szt.)
Box Set, zawierający: 6 x 12" singli ze wszystkimi kawałkami w wersjach wokalnych + instrumentalnych, i dodatkowo na każdej stronie jeden instrumental Jazz Liberatorz (chyba - ale jeszcze tego dokładnie nie porównywałem - ten, który na CD posłużył każdemu z raperów za tło do opowiedzenia o swojej przygodzie z jazzem); album w wersji CD; oraz t-shirt (biały z szarym logo Jazz Libz).


DIGABLE PLANETS - "Beyond The Spectrum: The Creamy Spy Chronicles"
[Blue Note Records, 2005]  


W sumie to 'tylko' składanka, ale wydana przez prestiżową Blue Note Records, co najlepiej świadczy tak o samej muzyce, jak i znaczeniu tej grupy w historii... chyba nie tylko hip-hopu zresztą. Prawdziwi hardcore'owi fani znajdą tu co prawda zaledwie jeden kawałek, dostępny dotąd tylko na japońskiej wersjii ich drugiego albumu, posiadacze tylko ich albumów - dodatkowo jeszcze 3 kawałki dostępne dotąd tylko na singlach, dla wszystkich innych natomiast ten album to bardzo dobry przegląd prawdziwie ponadczasowego hip-hopu, o jaki dziś coraz trudniej.

CHERRYWINE - "Bright Black"
[DCide, 2003]  www.
dcide.com   www.babygrande.com  

Pisząc to - słucham, słucham, i po prostu nie mogę uwierzyć, że tak długo zwlekałem z kupnem tej płyty! A przecież wiedziałem, że to Ishmael "Cherrywine" Butler aka Butterfly z grupy Digable Planets...
Grupa Cherrywine to w największym uproszczeniu - Digable Planets z 4 żywymi muzykami @ 2003. Bez Ladybug i Doodlebug'a, bez sampli - ale wciąż z tym znanym z Digable Planets klimatem. Krótko mówiąc - baaardzo dobra płyta (nawiasem mówiąc, o ile wiem wydana tylko na CD).

CROWN CITY ROCKERS - "Earthtones"
[Basement Records, 2005]   
www.crowncityrockers.com    www.basementhiphop.com

Jazzowy vibe, żywe instrumenty - baaardzo dobra płyta, niewątpliwie jeden z najlepszych albumów tego roku, polecam!
QUASIMOTO - "The Further Adventures Of Lord Quas"
[Stones Throw, 2005]  
www.stonesthrow.com

Wszystko, co można było powiedzieć na temat tej płyty, dawno już zostało powiedziane. Dla kolekcjonerów twórczości Madliba dodam więc tylko, że: na CD znalazły się dwa dodatkowe kawałki, których nie ma na winylu; kawałka "Broad Factor" z pierwszego, limitowanego, promującego ten album 12" singla nie ma ani na CD, ani na winylu (warto więc go poszukać, jeśli jeszcze gdzieś jest); oraz że w 4 internetowych sklepach w USA album ten (w wersji CD oraz winylowej) dostępny był (i może jeszcze gdzieś jest) w specjalnej wersji "promocyjnej", tj. z dołączonym do niego 7" singlem z jeszcze dwoma, też nigdzie indziej niedostępnymi kawałkami. Oraz że lada moment ukazać się ma również wersja instrumentalna.
J. SANDS - "The Breaks Vol. 1"
[B.U.K.A. Entertainment/Groove Attack, 2003]   www.lonecatalysts.com
 www.grooveattack.com

Stara płyta - 2003r. - ale lepiej później niż wcale. A płyta jest bardzo ciekawa. Jak pisze J.Sands - zawsze chciał zarymować do swoich ulubionych breaków, ale zrobienie tego do instrumentali byłoby zbyt łatwe. Poprosił więc zaprzyjaźnionych producentów (m.in. J. Rawls, Hi-Tek, The ARE, Usef Dinero, J. Sanders, Prime) żeby mu te bity "zrekonstruowali" - i tak powstał ten album. Zresztą sami sobie o tym tutaj poczytajcie...
A ja przytoczę z tej historii tylko jedno zdanie - ale takie, które każdy aspirujący, podobnie jak i porażająca większość już "nagrywających" polskich pożal-się-boże MC's powinna wyryć sobie nad łóżkiem (jeśli nie wręcz na czole): "Spędziłem 14 lat rymując, zanim w ogóle nawet pomyślałem o wydaniu płyty". (Zresztą wszystko, co napisał tam J. Sands, to prawda, sama prawda i tylko prawda o hip hopie.)
LYRICS BORN - "Same !@#$ Different Day"
[Quannum, 2005]   www.lyricsborn.com
 www.quannum.com

Mam nadzieję, że Latyrx jeszcze kiedyś się reaktywują, a póki co - mamy kolejny album Lyrics Born'a, głównie z remiksami kawałków z płyty "Later That Day..." (okładka po prawej), ale jest też i kilka nowych. Co nie nie tylko nie oznacza, że płyta jest słaba, lecz wręcz przeciwnie! Nowe kawałki wyprodukowali, i/lub remiksy "popełnili", i/lub w tych nowych wersjach pojawiają się, m.in.: Jumbo (Lifesavas), Stereo MC's, Morcheeba, Evidence, DJ Spinna, DJ Shadow, Chief Xcel, Lateef The Truth Speaker, Poets Of Rhythm, Dan The Automator, Casual i E-40.
SCHOOLZ OF THOUGHT - "From Thought To Finish"
[Full Blast Records / Groove Attack, 2003]


Po co najmniej
4 singlach nadeszła w końcu pora na album (zresztą więszkość wydanych na 12" kawałków na tym albumie się znalazła - choć na szczęście nie wszystkie). Produkcja - Scratch i ?uestlove z The Roots, 88-Keys, D-Smooth, jeden kawałek zrobili nawet The Waxolutionists (ten kawałek znajduje się zresztą na ostatnim albumie Waxolutionists, poza tym Syntax rymował u nich gościnnie na fantastycznym singlowym kawałku "Rare Form"). Jednym z niewielu gości na mikrofonie jest Curse (który niedawno pojawił się też u Vadima, chociaż nie na albumie, a tylko na singlu - w każdym razie koleś ewidentnie jest dobry).
Reprezentujący Filadelfię Schoolz Of Thought to - na ile udało mi się to ustalić - Syntax, Intense i Speaque-Ezie na mokrofonach, oraz Scratch (beatbox/produkcja), Adam Bomb (produkcja) i DJ Bronze F.M.

ROB-O - "Rhyme Pro "
[Sound Of Dissent, 2007]   CD   myscape.com/soundofdissent


Rob-O to swego czasu członek legendarnej grupy InI, którą obok niego tworzyli Grap Luva na drugim mike'u, oraz producent Pete Rock. I więcej w zasadzie nie ma co mówić - może tylko że obok Pete Rocka produkcja na tym albumie to Unsung Heroes, Spunk Bigga, Dream Team, Grap Luva, oraz że gościnnie pojawiają się De La Soul, Meccalicious i sam Pete Rock.

Album jak na razie dostępny chyba tylko na CD, ale jakieś dwa tygodnie temu pojawił się też promujący ten album singiel. W każdym razie - stary, dobry, klasyczny hip-hop w stylu InI/Pete Rocka.

BRAND NUBIAN - "Time's Runnin' Out"
[Sound Of Dissent, 2007]
    www.brandnubian.tv

Pomimo pewnych obaw (album - poza "Rockin' It" który ukazał się kilka lat temu na singlu - składa się z wcześniej niepublikowanych kawałków i/lub alternatywnych wersji sprzed lat) płyta okazała się znakomita. Brand Nubian w swoim klasycznym pełnym składzie (Grand Puba, Lord Jamar, Sadat X i DJ Alamo), i tak też brzmią. Mistrz! Polecam.
HOMELISS DERILEX - "Fraudulent - The Album"
[Original Recordings 1994 / Dichotic Wax, 2004]

Homeliss Derilex to producent G-Luv (dziś: Architect) i raper 50 Grand (dziś: Grand The Visitor) (trzeci członek, Mr. Four Eyes, gdzieś po drodze "zniknął"). Ich muza to klimaty ówczesnych Gang Starr, Lord Finesse, może Tribe - eastcoast'owy, wyluzowany hip-hop z mocną dawką jazzu. W 1996r. Stones Throw wydał ich singla "Cash Money", a w 2002r. - dla DJ'ów i kolekcjonerów, tylko na winylu - epkę "Fraudulent" (z materiałem pochodzącym z lat 1993-94 - okładka po prawej). Pod koniec ubiegłego roku ukazała się ich nowa płyta "Raise It Up", a równolegle - "Fraudulent - The Album", na której obok wielu wcześniej niedostępnych kawałków znalazły się również i te z epki. Nowego albumu jeszcze nie słyszałem, natomiast ten - absolutnie wytrzymał próbę czasu i mimo że materiał ma już ponad 10 lat, jak dla mnie jest jedną z lepszych płyt jakie się ostatnio ukazały.