ostatnia aktualizacja: 23/06/2018
... nowe...

Polski hip hop posiada wiele twarzy
Sadi & Graf
wydanie drugie, rozszerzone
[Dziurawe Sample, 2018]
ISBN 978-83-947849-0-4 (paperback oraz hardcover, 447 str.)

więcej INFO

http://www.dziurawesample.com

http://www.motyleksiazkowe.pl


Dust & Grooves: Adventures In Record Collecting
Eilon Paz
[Ten Speed Press, 2015]
ISBN 978-1-60774-869-4 (hardcover, 428 str., 25 x 31 cm)

http://www.dustandgrooves.com

http://www.dustandgrooves.com/archive/

Vinyl: A History Of The Analogue Record
Richard Osborne
[Ashgate Publishing, 2012]
ISBN 978-1-4094-4027-7 (hardback, 213 str.)
http://www.ashgate.com/

Najdroższa książka, jaką w życiu kupiłem - ale po tym, jak przeczytałem w sieci jej obszerne fragmenty i recenzje, po prostu musiałem ją mieć. Autor przedstawia historię płyty analogowej i wszystkiego, co jest z nią związane, począwszy od 1856r. Historia powstania znanego dziś każdemu formatu płyty, rowków (i jak to się ma do turntablizmu), materiału (od szelaku do winyla), labeli, płyty długogrającej, singli 7"/45 i 12" maxi singli, filozofia strony B, historia okładek. Tysiące faktów i ciekawostek, o większości których nawet nie wiedziełem, że o nich nie wiem! Gdyby nie nieco zaporowa cena, powiedziałbym - pozycja obowiązkowa dla każdego winylomana.

Póki co to tyle (książkę odebrałem z poczty zaledwie kilka godzin temu), w miarę czytania będę się starał wynotowywać co smakowitsze kąski.

["Wbrew
nadziejom Edisona płyty analogowe nie zeszły do grobu; zamiast tego, postrzegane są jako coś żywego. Dlaczego? Bo można ograć je na śmierć."]

(Książka dostępna również jako eBook – ale... w tej postaci jest jeszcze droższa !!?).

Creative License: The Law And Culture Of Digital Sampling
Kembrew McLeod / Peter DiCola
[Duke University Press, 2011]
ISBN 978-0-8223-4875-7 (paperback, 325 str.)
http://creativelicense.info/

Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką samplowania, narodzoną wokół tego zjawiska kulturą, kwestiami prawnymi i finansowymi, itd. itp. Wypowiadają się m.in.: Public Enemy, George Clinton, De La Soul, DJ Premier, DJ Qbert, El-P, Mix Master Mike, Negativland, David Byrne, T.S. Monk, Clyde Stubblefield, Cee Lo Green.

Copyrigth Criminals
[[iNdependentlens, 2009]
DVD, 53 min.+ 2 godz. dodatkowych materiałów
http://www.copyrightcriminals.com/

Czy można mieć prawo własności do dźwięku? Film dokumentalny o historii samplingu oraz jego kreatywnej i komercyjnej
wartości, zubożeniu kreatywności, i w efekcie muzyki, spowodowanym przez ingerencję prawników i wielkich koncernów płytowych w proces jej tworzenia, i dużo więcej.

Copyright Criminals: The Funky Drummer Edition Box Set
[iNdependentlens, 2009]
DVD, 53 min.+ 5 godz. dodatkowych materiałów
http://www.copyrightcriminals.com/


Jak wyżej, ale: wydanie poszerzone (zamiast 2 - tym razem aż 5 godz. dodatkowych materiałów), na 2 płytach DVD, plus płyta winylowa "Ultimate Breaks & Beats" z nagranymi przez samego legendarnego Clyde'a Stubblefielda jego kultowymi breakami,
plakat, stickery, etc.

Making Beats: The Art Of Sample-Based Hip-Hop
Joseph G. Schloss
[Wesleyan University press, 2004]
ISBN 978-0-8195-6696-6 (paperback, 225 str.)
http://www.upne.com/

Książka jest uwieńczeniem 10-letniej pracy naukowej i setek wywiadów, jakie autor przeprowadził z producentami hip-hopowymi na temat wyznawanych przez nich zasad i estetyki samplowania. "The first book on hip-hop sampling as a musical process."

Beat Kings: The History Of Hip Hop
[The Beat Kings, Ltd., 2006]
DVD, 66 min.
http://allhiphop.com/

Tym razem nie książka, a film dokumentalny o historii hip hopu widzianej przez pryzmat beatmakingu w wykonaniu czołowych producentów, poczynając od Bambaaty, poprzez Marley Marla, do współczesnych architektów hop hopowych brzmień, takich jak m.in.: Kanye West, Just Blaze, Havoc (Mobb Deep), Trackmasters, Swiss Beats, RZA, Premier, Pete Rock, Alchemist, Easy Moe Bee czy Prince Paul, którzy opwiadają o tym jak, i na jakim sprzęcie, tworzą swoje beaty.

How To Wreck A Nice Beach: The Machine Speaks.
                          The Vocoder From World War II To Hip-Hop
.
Dave Tompkins
[Stopsmiling Books, 2010]
ISBN 978-1-933633-88-6-53500 (hardcover, 335 str.)

http://howtowreckanicebeach.com/

Historia wynalezionego w 1928r. w Bell Laboratories, oraz jak i do czego wykorzystywany był w czasach i/lub przez: Roosevelta, Kennedy'ego, Stanleya Kubricka, Stevie Wondera, Neila Younga, Kraftwerk, Zapp, Henry Kissingera i Winstona Churchilla, wraz z dobrze udokumentowanym wątkiem hip-hopowym (m.in.: Bambaataa, Man Parrish, Mr Magic, Whodini, Grandmaster Flash & The Furious Five, Fearless Four, Pumpkin, Rammellzee, Egyptian Lover, UTFO, Grandmizer DST czy DJ Disk) (przelotnie pojawia się nawet... Stanisław Lem), czyli: jak używane przez Pentagon urządzenie do szyfrowania transmisji głosowych przekształciło się w robotyczny głos muzyki pop.

Catch The Beat: The Best Of Soul Underground 1987-91
David Lubich (editor)
[djhistory.com, 2010]
ISBN 978-0-9561896-4-6 (hardback, A4, 436 str.)
http://www.djhistory.com/

Soul Underground to brytyjski fanzine, poświęcony rodzącej się w tym czasie i zyskującej coraz większą popularność, ale ignorowanej przez mainstreamowe media i wciąż jeszcze undergroundowej nowoczesnej, głównie czarnej muzyce tanecznej - rare groove, electro, hip-hop, house, acid jazz, reggae, soul, oraz otaczającej ją kulturze i muzykom, którzy ją tworzyli. W tej książce zebrane są wszystkie numery, które się ukazały - od #1 (październik 1987) do #38 (grudzień 1990). Czarno-biała – jak przystało na rasowy fanzine – kapsuła pięknych czasów.

From Jazz Funk And Fusion To Acid Jazz:
                            The History Of The UK Jazz Dance Scene

Mark 'Snowboy' Cotgrove
[Chaser Publications, 2009
ISBN 978-1-4389-7360-9 (paperback, A4, 290 str.)
http://ancienttofuture.com/

A gdyby komuś zabrakło w Soul Underground (patrz wyżej) bardziej szczegółowej analizy brytyjskiej sceny jazz dance'owej – oto jej historia od narodzin na początku lat 70-tych: biografie najważniejszych związanych z nią osób
, style taneczne, kluby, wydarzenia, itp. itd., a wszystko to fantastycznie, dogłębnie i z pasją opisane przez legendarnego muzyka i DJ'a Snowboya.

Last Night A DJ Saved My Life: The History Of The Disc Jockey
Bill Brewster & Frank Broughton
[Headline Books, 2006]
ISBN 0-7553-1398-4 (paperback, 600 str.)


DJ narodził się w wigilię 1906r., kiedy to Reginald Fessenden jaki pierwszy w historii puścił w radiu płytę. 100 lat później – i DJ jest kluczową postacią współczesnej muzyki popularnej. Więcej - w tej fascynującej opowieści o tym, jak ze swoich skromnych początków DJ przemienił się w zarabiającą gwiazdorskie gaże kulturową ikonę.

Wydanie drugie (1-sze ukazało się w 1999r.), rozszerzone o ponad 100 stron.

The Record Players: DJ Revolutionaries
Bill Brewster & Frank Broughton
[djhistory.com, 2010]
ISBN 978-0-9561896-3-9 (paperback, 478 str.)
http://www.djhistory.com/books/therecordplayers


Historia muzyki tanecznej opowiedziana przez ludzi, którzy się do tego przyczynili - wywiady z blisko 50 najważniejszymi DJ'ami, plus ciekawostki, dyskografie, memorabilia, zdjęcia etc. Pełna lista DJ'ów oraz więcej informacji - tutaj.

All Music Guide To Oldschool Rap & Hip-Hop
Chris Woodstra, John Bush, Stephen Thomas Erlewine (editors)
[Backbeat Books, 2008]
ISBN 978-0-87930-916-9 (paperback, 168 str.)


Encyklopedii muzycznych z serii All Music Guide To... chyba nikomu przedstawiać nie trzeba, zresztą gdzieś niżej wspominam o All Music Guide To Polular Music oraz All Music Guide To Hip-Hop, ale jest też trochę bardziej "specjalistyczne" wydawnictwo - All Music Guide To Oldschool Rap And Hip-Hop, zawierające recenzje ponad 500 albumów i podzielone na dwie sekcje: The Roots Of Rap (nie wymaga wyjaśnienia) oraz Digging In The Crates (a więc muza, z której producenci hip-hopowi czerpali swoje inspiracje - soul, funk, jazz etc.).

The Sampling Dictionary 2008
[www.ful-fill.com, 2008]
(paperback, 253 str.)


Lista wykonawców hip-hopowych i źródeł ich sampli, w formacie:
wykonawca – tytuł utworu – samplowany wykonawca – tytuł samplowanego utworu.

Książka wydana w Japonii.

The Re:Sampling Dictionary 2008
[www.ful-fill.com, 2008]
(paperback, 241 str.)


Lista samplowanych ("źródłowych") utworów oraz hip-hopowych kawałków, w których zostały wykorzystane, w formacie:
wykonawca – samplowany utwór – wykonawca – utwór wykorzystujący sampel.

Książka wydana w Japonii.

... hip-hop...

Can't Stop Won't Stop: A History Of The Hip-Hop Generation
Jeff Chang
introduction by DJ Kool Herc
[Ebury Press, 2005]
ISBN 0-0919-0510-9 (paperback, 546 str.)

Właśnie wyjąłem z koperty, 500+ stron, więc pewnie chwilę mi zajmie zanim będę mógł coś o niej napisać. Póki więc co, przytoczę DJ Shadow'a: "Nie dajcie się zwieść pozorom: to nie jest po prostu jeszcze jedna książka o rapie. 'Can't Stop Won't Stop' to mocny polityczny traktat, to spojrzenie na XX w. przez społeczny obiektyw hip-hopu. Podżegająca, pouczająca, i zdecydowanie nie krótkowzroczna - wachlarz poruszonych w tej książce tematów wzbudza prawdziwy podziw." I jeszcze pisarz Farai Chideya: "Relacjonując ten największy kulturalno-polityczny ruch na szych czasów, Jeff Chang z łatwością przechodzi od widzianego przez szerokokątny obiektyw ogólnego zarysu do punktowej precyzji." Więcej (m.in. wywiad z autorem, fragmenty książki, itd.) - znajdziecie tutaj.


Z ostatniej chwili: zacząłem czytać, choć póki co jedynie wyrywkowo, ale już mogę powiedzieć jedno - książka jest absolutnie fenomenalna! To najlepsze i najgłębsze opracowanie o hip-hopie, jakie dotąd miałem w rękach!

Hip Hop America
Nelson George
[Viking Penguin, 1998]
ISBN 0-670-87153-2 (hard cover, 226 str.)

Nelson George to autor znakomitej książki 'The Death Of Rhythm & Blues' (patrz niżej), uznawanej za jedną z najlepszych książek na temat muzyki czarnej Ameryki.

'Hip Hopowa Ameryka' powinna się znaleźć na liście obowiązkowych lektur każdego miłośnika hip-hopu, tuż zresztą obok 'The New Beats' S.H. Fernando Jr.'a, choć każda z nich prezentuje nieco inne spojrzenie na historię hip-hopu. Nie będę się tu nad nią szerzej rozwodził, przytoczę natomiast skłaniające do refleksji i bardzo na czasie dwa ostatnie paragrafy tej książki, w których autor zastanawia się nad przyszłością hip hopu:

"(...) Drugim nieprzewidywalnym czynnikiem są preferencje muzyczne młodzieży 21 wieku. Na każdym kroku napotykać przecież będą na wytwory hip hopowej kultury - filmy wideo, płyty , strony www - ale co będą o nich myśleć? W którymś momencie mogą przecież zareagować na nie tak, jak młodzież zawsze w końcu reagowała na pasje starszego pokolenia - zakrzykną "Ależ to nudne!" i pójdą naprzód.
Któregoś dnia roku 2005, 2010, 2020, związane z tą kulturą elementy zabawy i furii wydadzą się tak przestarzałe, jak staroświecka jest dla naszego pokolenia epoka big band'ów. Następne pokolenie może odrzucić hip hop dla jakiegoś kolejnego wszechogarniającego trendu kulturowego. Mało tego, zgodnie z logiką pop kultury tak właśnie stać się powinno.
Czy jednak będzie im się to podobać czy nie, będą wiedzieli, że kiedyś wcześniej istniało coś takiego, jak Hip Hopowa Ameryka. Word."

The New Beats: Exploring The Music, Culture & Attitudes of Hip-Hop
S.H. Fernando Jr.
[Anchor Books / Doubleday, 1994]
ISBN 0-385-47119-X (paperback, 305 str.)

"(...) Za każdą muzyczną innowacją, którą wyprodukowała Ameryka, pojawiał się pisarz, żeby opowiedzieć jej historię. A.B. Spellman - bebopu, Peter Guralnick - soulu, Robert Palmer - tradycyjnego bluesa. Swoją kroniką rewolucji hiphopowej S.H. Fernando Jr. rości sobie prawo do dopuszczenia do tego ekskluzywnego grona. Fani hip hopu znajdą w The New Beats informacje na temat praktycznie każdego znaczącego wykonawcy. Co jednak ważniejsze, czytelnicy, których fascynuje pop-kultura oraz życie w wielkich aglomeracjach miejskich odnajdą w niej bogatą historię społeczną oraz głęboko przemyślaną pracę muzykologiczną.


The New Beats jest książką tak poważną i tak zajmującą, jak zasługuje na to opisywana przez nią muzyka."

The Hip Hop Years: A History of Rap
Alex Ogg with David Upshall
[Channel 4 Books, 1999]
ISBN 0-7522-1780-1 (paperback + free CD, 221 str.)

xxx

The Rap Attack: African Jive to New York Hip Hop
David Toop
[Pluto Press, 1984]
ISBN 0-86104-777-X (paperback, 168 str.)

"David Toop jest muzykiem, pisarzem, projektantem, producentem płyt, redaktorem pisma muzycznego, archiwistą muzyki oraz właścicielem wytwórni płytowej. Rejestrował szamanistyczną muzykę Indian Yanomamo z dorzecza Amazonki, prowadził audycje muzyczne w BBC Radio 3, wyprodukował i wydał szereg płyt (od Prince'a Far I po Franka Chickensa). Jest współredaktorem magazynu Collusion. Pisuje dla The Face, Black Echoes, Rock Session i The Sunday Times (...)"


"(...) Zarówno sam rap, jak i wszystkie inne elementy kultury hip hop wzięły swój początek w dzielnicach Nowego Jorku - Herlemie i Bronx'ie. Rap Attack to studium afro-amerykańskiego rapu we wszystkich jego formach, poczynając od afrykańskich korzeni tej muzyki, a kończąc na rewolucji elektro-funku."

Dzięki temu, że książka ta na aż 168 stronach bada zaledwie pierwsze 4 lata 'oficjalnego' istnienia kultury i muzyki hip hop, robi to ona lepiej i dokładniej niż jakakolwiek inna, którą czytałem.

Rap Attack: African Rap to Global Hip Hop
(Expanded 3rd Edition)

David Toop
[Serpent's Tail, 2000]
ISBN 1-85242-627-6 (paperback, 229 str.)

W 1991r. ukazała się część druga, a w r.2000 część trzecia Rap Attack'u. Dwie pierwsze są już dziś nie do zdobycia, trzecią gorąco polecam - to naprawdę jedna z najlepszych książek o hip hopie, jakie można kupić.

And It Don't Stop! - The Best American Hip-Hop Journalism Of The Last 25 Years
edited by Raquel Cepeda / foreword by Nelson George
[Faber & Faber, Inc., 2004]
ISBN 0-571-21159-3 (paperback, 361 str.)

xxx

One Nation Under A Groove: Rap Music and Its Roots
James Haskins
[Hyperion Books, 2000] www.hyperionteens.com
ISBN 0-7868-0478-5 (paperback, 166 str.)

Książki Jamesa Haskinsa w zasadzie nie polecam. Ma to być książka, która 'śledzi początki i ewolucję muzyki rap, jej afrykańskie korzenie i nieustającą popularność', ale robi to jak na mój gust trochę zbyt powierzchownie, zresztą czego się spodziewać po 130 stronach bardzo szeroko rozrzuconego druku? O wszystkim po trochę, ale o niczym dogłębnie.

There's a God on the Mic: The True 50 Greatest MC's
Kool Moe Dee
[Thunder's Mouth Press, 2003]
ISBN 1-56025-533-1 (paperback, 342 str.)

Bardzo ciekawa książka, w której Kool Mo Dee - ex-Treacherous Three, i jeden z najlepszych raperów w iistorii - typuje 17 podstawowych cech, które powinny charakteryzować dobrego MC (originality, concepts, versatility, vocabulary, substance, flow, flavor, freestyle ability, vocal presence, live performance, poetic value, body of work, industry impact, social impact, longevity, lyrics, battle skills), za każdą z tych cech przydziela od 0 do 100 punktów, i w ten sposób układa listę 50 najlepszych MC w (dotychczasowej) historii. Solidna książka, trafne komentarze - warto przeczytać żeby wiedzieć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. (Przy okazji różne inne, mniej znaczące i niekoniecznie pokrywające się z tym głównym, zestawienia, jak np.: 10 Best Party Emcees; 11 Best Kept Lyrical Secrets; 10 Best Storytellers; 10 Future Hall of Famers; Battle Masters; 50 Greatest Rappers on Wax; 50 Greatest Solo Artists; 10 Best Hip-Hop Artists Today (Artistically Speaking) 2002-2003).

ego trip's Book of Rap Lists
Sacha Jenkins, Elliott Wilson, Chairman Mao, Gabriel Alvarez & Brent Rollins
[St. Martin's Griffin, 1999] www.egotrip.com
ISBN 0-312-24298-0 (paperback, 352 str.)

"ego trip's Book Of Rap Lists" to prawdziwe kompendium wiedzy o hip hopie od jego zarania (a nawet wcześniej) po 31 grudnia 1998r. Mało tego - to nie tylko nieprzebrana kopalnia informacji i ciekawostek, o których nie wiedziałem, ale i (może nawet przede wszystkim) takich, o których nawet nie wiedziałem, że o nich nie wiem!

Jak sugeruje tytuł, książka ta jest zbiorem najprzeróżniejszych list, zestawień, spisów i wykazów zgrupowanych w dwudziestu kilku kategoriach, m.in.: Podwaliny; Słowa; DJ-e; Tany; Produkcja; Na żywo; Nazwy/nazwiska; Radio/telewizja; Klany, załogi i kliki; W druku; Firmy płytowe; Poligrafia; Film; Kasa; Sport; Wojny; Rasa czy Nagrody. W każdej z tych kategorii znajdziemy po kilkanaście rozmaitych mniej lub bardziej powiązanych tematycznie zestawień, takich jak: Palmy pierwszeństwa; Raperzy używający tych samych słów w dwóch różnych utworach; 13 raperów uznanych za swoje talenty dj-skie; 20 klasycznych produkcji Jamesa Browna i rapowe kawałki, które ponownie je spopularyzowały; Wspomnienia Daddy'ego-O z tras koncertowych; Niezwykłe akronimy; 10 kawałków na temat radia; 21 kawałków na temat break'a; Ludzie, którzy opuścili lub zostali wyrzuceni z mega-popularnych grup zanim stały się one znane; Najważniejsze albumy rapowe, które nigdy nie doczekały się wydania; Okładki albumów rapowych, wzorowane na okładkach innych płyt; 10 kawałków wymierzonych w firmy płytowe; Tytuły 34 utworów i 29 albumów oparte na tytułach filmów; 20 kawałków o pieniądzach; Raperzy grający w kosza (dobrze) i 25 zawodowych koszykarzy rapujących (słabo); Robiące wrażenie tatuaże; Kawałki o paleniu trawki; Odpowiedzi na utwory, które wcale nie były zaczepkami; Albumy, które ukazały się gdy ich autorzy siedzieli w więzieniu; 99 kawałków ze słowem 'nigga' i 'bitch' w tytule; 22 grupy o mieszanym rasowo składzie; 5 najbardziej niedocenionych wykonawców rapowych; I znów wygrywa strona B; itp. itd., a to zaledwie czubek góry lodowej.

Cóż więcej można dodać? Chyba tylko że książkę tę traktować należy z lekkim przymrużeniem oka, w takim duchu została zresztą pomyślana, co jednak nie zmienia faktu, iż powinna ona znaleźć się na półce każdego prawdziwego fana hip hopu. Wraz z ilustrującą ją ścieżką dźwiękową.

Young Blacks And The Crisis In African-American Culture: The Hip Hop Generation
Bakari Kitwana
[Basic Civitas Books, 2002]
ISBN 0-465-02979-5 (paperback, 230 str.)

xxx

Gangsta: Merchandising The Rhymes of Violence
Ronin Ro
[St. Martin's Press, 1996]
ISBN 0-312-14344-3 (paperback, 194 str.)

Ronin Ro to dość znany dziennikarz muzyczny, pisujący m.in. do Rolling Stone, Spin, oraz do The Source i Rap Pages, gdzie ukazały się już wcześniej fragmenty tej książki. Jak wskazuje tytuł, książka jest o gangsta rapie, o 'perwersyjnej transformacji hip hopu - synkopowanych rymów z politycznym podtekstem i akcentem na nadziei - w formę przekazu wściekłości i hiper-przemocy. Kto jest jego dostawcą, a kto odbiorcą? Czy dajemu społeczeństwu to, czego chce, czy też mu to dyktujemy?' Ronin Ro pisał tę książkę rozmawiając ze swoimi bohaterami (jak np. Kid Frost, NWA, Luke, KMD, Gang Starr, Whodini, Scarface, Too Short), paląc z nimi blunty i pijąc booze, jeżdżąc w trasy, bujając się z nimi po okolicy - nie jest to więc książka wydumana, ale przeżyta, napisana 'z pierwszej ręki'. I zdecydowanie warta przeczytania.

The Vibe History of Hip Hop
edited by Alan Light
[Plexus Publishing, 1999]
ISBN 0-85965-290-4 (A4 paperback, 418 str.)

Zbiór artykułów i esejów na temat rapu, jakie ukazały się w magazynie Vibe, ułożonych z grubsza w kolejności chronologicznej.

Rap Whoz Who
Steven Stancell
[Schirmer Books, 1996]
ISBN 0-02-864520-0 (A4 paperback, 339 str.)

Amerykańska encyklopedia rapu. Jak to często bywa, brak tu wielu haseł, które znajdziemy w innych omawianych tu pozycjach, jest natomiast mnóstwo takich, których nie znajdziecie tam. Pisana z amerykańskiej perspektywy, zawiera wiele informacji prosto 'z ulicy'. Dużo zdjęć. Na końcu książki - bardzo przydatny indeks, coś czego brakuje np. obu wyżej wspomnianym brytyjskim encyklopediom.

Street Conscious Rap
James G. Spady - Charles G. Lee - H. Samy Alim
[Black History Museum Umum / Loh Publishers, 1999]
ISBN 0-9671741-0-4 (paperback, 568 str.)

Zbiór artykułów i esejów na temat społecznie zaangażowanego rapu.

Wild Style: The Sampler
Charlie Ahearn
[pH powerHouse Books , 2007]
ISBN 978-1-57687-364-9 (hard cover, 26x26cm, 212 str.)

xxx

All Music Guide To Hip-Hop
edited by Vladimir Bogdanov et al.
[Backbeat Books, 2003]
ISBN 0-87930-759-9 (paperback, 646 str.)

Solidna, dobrze napisana Encyklopedia (czyli biografie wykonawców + ich dyskografie z krótkimi recenzjami każdej płyty).

Classic Material: The Hip-Hop Album Guide
edited by Oliver Wang
[ECW Press, 2003]
ISBN 1-55022-561-8 (paperback, 176 str.)

xxx

Bomb The Suburbs
William Upski Wimsatt
[Soft Skull Press, 1994] www.softskull.com/press
ISBN 1887128-44-5 (paperback,174 str.)

Każdy, kogo interesuje graffiti albo kto czytuje różne książki czy magazyny hip hopowe musiał natknąć się na postać Williama Upski'ego Wimsatta. B-boy, aktywista hip hopowy, writer z blisko 20-letnim stażem, dziennikarz, i chyba jedyny białas prawdziwie poważany przez czarnuchów - wydał w 1994r. książkę "Bomb The Suburbs", która właśnie została wznowiona, a która reklamowana jest następującym hasłem: 'hip hopowy album roku nie jest albumem... jest książką!'.
Na podstawie dotychczasowej lektury mogę powiedzieć, że to najlepsza książka o kulturze hip hopowej, jaką dotąd przeczytałem, a przeczytałem ich kilka. Oraz bodaj jednyna traktująca o białych próbujących zdobyć sobie uznanie w tej czarnej przecież kulturze, i o stosunku czarnych do nas białasów. Jeśli nie przeczytasz tej książki, to naprawdę nie wiesz, co tracisz. Tupac Shakur powiedział o niej: 'najlepsza książka, jaką przeczytałem w więzieniu'.

No More Prisons
William Upski Wimsatt
[Soft Skull Press, 1999] www.softskull.com/press
ISBN 1-887128-42-5 (paperback, 165 str.)

Druga książka Upski'ego to już książka napisana przez aktywistę, żeby nie powiedzieć - intelektualistę, traktująca o sytuacji w amerykańskim więziennictwie, ale też i o samopomocowych organizacjach środowiskowych, życiu w wielkich miastach, filantropii, pracy u podstaw.
Niejako muzycznym uzupełnieniem tej książki jest wydana przez Raptivism Records znakomita składanka o tym samym tytule (są tam m.in. The Coup, Apani B, dead prez, Grandmaster Caz, Helixx C. Armageddon, Sister Asia, Kool DJ EQ feat. The Last Poets, Rubberoom, Lil' Dap, Chubb Rock itd.) - obie podejmują ten sam problem, choć każda na inny sposób.

Black Talk - Words and Phrases from the Hood to the Amen Corner
Geneva Smitherman

[Houghton Mifflin Company, 1994]
ISBN 0-395-69992-4 (paperback, 243 str.)

[Houghton Mifflin Company, 2000]
ISBN 0-395-96919-0 (paperback, 306 str.)
- Revised Edition

"Black Language and Culture: Sounds of Soul", "The Voice of Black America" (komplet 12 kaset audio), "Black English and the Education of Black Children and Youth", "African American Women and Affirmative Action", "Talkin and Testifyin: The Language of Black America" - to tytuły niektórych tylko książek i publikacji autorstwa Genevy Smitherman. Czyli - kobieta wie, o czym pisze, a i robi to nie od dzisiaj. Ma zresztą tytuł University Distinguished Professor of English i jest dyrektorem programu języka afro-amerykańskiego na Uniwersytecie Stanu Michigan.

"Black Talk" to na najbardziej elementarnym poziomie słownik. Słownik języka dzisiejszej czarnej Ameryki. Znajdziecie tu słowa, które każdego jednego dnia słyszycie na płytach, w kinie, telewizji, a nieraz i na ulicy. I to nie tylko od czarnych, gdyż całe mnóstwo wywodzących się pierwotnie z czarnej kultury słów weszło już na dobre co powszechnego użytku. Gdy jednak zaczniemy się w niego zagłębiać, z pozornie oderwanych od siebie, ułożonych w porządku alfabetycznym słów i ich definicji wyłania się historia Afro-Amerykanów i ich dynamicznie rozwijającej się kultury.

Ponad 200 (w nowej poszerzonej i poprawionej wersji - ponad 300) stronnicowy
słownik poprzedza obszerne wprowadzenie, w którym na historyczno-kulturowym tle autorka omawia przenikanie ('crossover') afroamerykańskiego języka i kultury (szczególnie języka i kultury hip hopowej) do głównego nurtu społeczeństwa amerykańskiego i dalej w świat.

"Black Talk" to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika rapu, każdego miłośnika współczesnego 'czarnego' kina, wreszcie każdego poważnego studenta współczesnego języka angielskiego, czy może raczej amerykańskiego. Czy wiedzieliście na przykład, że WIGGER, czyli 'white NIGGER', to coraz popularniejsze pozytywne określenie białego nastolatka, identyfikującego się z rapem, hip hopem i innymi aspektami afro-amerykańskiej kultury? Lub że to, co dzisiejsza młodzież określa słowem 'chillin', ich rodzice nazywają 'cool', a dziadkowie 'copasetic'? A tak się składa, że kilka płyt Rasco i Peanut Butter Wolfa wydała właśnie wytwórnia płytowa o nazwie Copasetic!

Na zakończenie - słownik ten gorąco polecam co poniektórym tłumaczom od siedmiu boleści, którzy co i raz w kinie, a już szczególnie w telewizji, po prostu przechodzą sami siebie, kalecząc 'tłumaczone' przez siebie filmy.

33 1/3 - Endtroducing...
Eliot Wilder
[Continuum, 2005]
ISBN 0-8264-1682-9 (paperback, 100 str.)

33 1/3 to seria książe(cze)k poświęconych... albumom. Uważanym przez autorów za naj: -ważniejsze, -bardziej przełomowe, -bardziej coś-tam.


"Endtroducing..." to zebrana w jedną całość seria wywiadów z Joshem Davisem a/k/a/ DJ Shadowem, śledzących jego drogę życiową od wczesnego dzieciństwa po jego największe osiągnięcie muzyczne, i zarazem jeden z najważniejszych albumów ostatniego dziesięciolecia - płytę "Endtroducing..." właśnie.

Przy okazji warto wspomnieć, że sam album "Endtroducing..." został jakiś czas temu wznowiony w serii 'Deluxe Edition', na dwóch kompaktach, poszerzony o 14 wcześniej niedostępnych nagrań, ze wstępem oraz obszernymi komentarzami autorstwa samego Shadow'a, i bogato ilustrowaną książeczką.
Ponadto niedawno ukazał się (mocno podobno limitowany, przunajmniej w Stanach) album "Excessive Ephemera" z alternatywnymi wersjami, remiksami i kawałkami które nie weszły na "Endtroducing...".

Rakim Told Me: The 80's Hip-Hop Wax Facts, Straight From the Original Artists
Brian Coleman
[Wax Facts Press, 2005]
ISBN 0-9766225-0-5 (paperback, 238 str.)  www.waxfacts.com

21 wykonawców (m.in. Eric B & Rakim, De La Soul, Schoolly D, EPMD, Boogie Down Productions, Slick Rick, Biz Markie, Public Enemy, Big Daddy Kane, Ultramagnetic MC's, Run-DMC) komentuje - utwór po utworze - swoje największe, klasyczne dziś albumy, dzieląc się rozmaitymi spostrzeżeniami, anegdotami, uwagami, często zdradzając wiele szerzej dotąd nieznanych ciekawostek. Książka powstała na podstawie wywiadów, które przeprowadził autor (pisał/pisze m.in. do XXL, Scratch, CMJ i URB) .

The Rap Records: The Ultimate Vinyl Resource Book
Freddy Fresh
    www.freddyfresh.com

[Nerby Publishing LLC Minnesota USA, 2004]
ISBN 0-9748153-0-6 (paperback, 307 str.)

[Nerby Publishing LLC Minnesota USA, 2008]
ISBN 978-1-60530-367-3 (paperback, 745 str.)
- 2nd Edition Revised

To już nie książka, to wręcz biblia - prawdziwe kompendium wiedzy i marzenie każdego kolekcjonera hip hopowych winyli. Freddy Fresh kataloguje w niej - wytwórniami - ponad 1,400 winyli wydanych w latach 1979-1989. Te co rzadsze i bardziej poszukiwane oznaczone są gwiazdkami, od jednej (rzadkie) do pięciu (warte majątek białe kruki). Jest też sekcja poświęcona bootlegom. W sumie - niezbędnik kolekcjonera.

Cztery lata i nieco ponad 5 tys. sprzedanych egzemplarzy (bez żadnej dystrybucji!) później pojawiła się właśnie druga edycja - ponad dwukrotnie grubsza, zawierająca 2,500 zdjęć okładek, z obszernym indeksem pozwalającym szukać wg. wykonawców, itd. itp.

... funk, soul, r&b, reggae etc....

Funk: The Music, The People, and The Rhythm of The One
Rickey Vincent
[St. Martin's Griffin, 1996]
ISBN 0-312-13499-1 (paperback, 375 str.)

Najlepsza, i to wcale nie dlatego, że - przynajmniej do niedawna - jedyna, książka traktująca o Funku - jego filozofii, znaczeniu, genezie, kolejnych etapach rozwoju (blues, jazz, funky soul, jazz funk, monster funk, naked funk, disco-funk, funky pop), aż po jego zgon i następnie zmartwychwstanie w postaci Hip Hopu. Kaiążka, bez przeczytania której nie da się do końca zrozumieć tego, czym tak naprawdę jest Hip Hop, zwłaszcza w jego warstwie muzycznej (ale też i w warstwie społeczno-politycznej), i dlaczego taka przepaść oddziela "prawdziwy" amerykański Hip Hop od hip hopu tworzonego w jakimkolwiek innym zakątku świata.

The Death of Rhythm & Blues
Nelson George
[Plume, 1988]
ISBN 0-452-26697-1 (paperback, 222 str.)

Nelson George to autor wspomnianej wyżej książki "Hip Hop America". Jeśli to nie wystarczy, oddaję głos samemu autorowi:

"Spoglądając z perspektywy czasu, pojawienie się rapu czy czegoś w tym rodzaju można było przewidzieć. Każda kolejna dekada od czasu II wojny światowej przynosiła ze sobą jakieś nowe podejście do czarnej muzyki tanecznej. Lata 40-te przyniosły rhythm & blues, lata 50-te rock & roll, lata 60-te soul, lata 70-te funk i disco. W latach 80-tych też coś wisiało w powietrzu, choć ówcześni wywodzący się z kręgów R&B 'gustotwórcy' konspirowali jak mogli, aby jak najdłużej odwlekać nieuchronne. Czarni szefowie odpowiedzialni za A&R [Artyści i Repertuar] w epoce niepodzielnych rządów gigantów fonograficznych poszukiwali nowej muzyki w kręgach już znanych i popularnych kompozytorów i menadżerów. Większość nowych kontraktów i nowych nabytków pochodziła z tych właśnie źródeł, a dokonane tym sposobem kazirodcze krzyżówki hamowały rozwój. Nowojorscy poszukiwacze talentów byli tak przyrośnięci do foteli w swoich biurach, gdzie spotykali się z menadżerami i przesłuchiwali dostarczane im demówki, że nie przyszło im do głowy przejść się w górę ulicy do Harlemu czy południowego Bronxu, gdzie - w samym środku najbardziej przygnębiającej wielkomiejskiej zgnilizny tego kraju - działo się coś cudownego. Ponieważ ci Ôu władzy' zasnęli za kierownicą, rap przez ogromną większość swojego młodego życia nagrywany był i promowany przez niezależne firmy fonograficzne, na których czele stali przedsiębiorczy, choć nie zawsze cieszący się 'nienaganną opinią' ludzie. Jako muzykę i jako biznes - scenę rapowo/hiphopową określić można terminem 'retronuevo', gdyż stanowiła ona pomniejszone lustrzane odbicie świata R&B sprzed jego komercjalizacji."

Czy szczególnie ten fragment dotyczący firm fonograficznych nie brzmi dziwnie znajomie? I co dalej, jako że wkraczamy przecież w lata już nie 90-te, ale wręcz 2000-ne? Książka Nelsona George'a nie dostarcza może odpowiedzi na to pytanie, dostarczy jednak wystarczająco dużo analogii, żeby dać do myślenia. Obowiązkowa lektura dla każdego, kogo interesuje to, skąd się wziął i dokąd być może zmierza hip-hop. Nawiasem mówiąc, zastanawiające i dające do myślenia jest też i to, że choć wszystkie te style muzyczne 'wymyślili' czarni, to do ich napierw popluraryzacji, następnie - komercjalizacji, i ostatecznie śmierci, przyczynili się naturalnie biali. Ale to już temat na inną bajkę...

For The Records: George Clinton & P-Funk - An Oral History
edited by Dave Marsh
[Avon Books, 1998]
ISBN 0-380-79378-4 (paperback, 159 str.)

xxx

All Music Guide To Popular Music
edited by Vladimir Bogdanov et al.
[Backbeat Books, 2001]
ISBN 0-87930-627-0 (paperback, 1,493 str.)

Solidna Encyklopedia muzyczna (czyli biografie wykonawców + ich dyskografie z krótkimi recenzjami każdej płyty) z następującymi sekcjami: Rock, Country, Blues, Jazz, Soul/R&B, Vocal, Rap, Folk, Bluegrass, World, Gospel, Easy Listening, Reggae i Avant-Garde.

The Guiness Who's Who of Rap, Dance & Techno
Colin Larkin
[Guiness Publishing, 1994]
ISBN 0-85112-788-6 (paperback, 348 str.)

Ta brytyjska encyklopedia podzielona jest na dwie części: Rap oraz Dance/Techno. Oprócz biografii oraz dyskografii wykonawców i grup, w tym bardzo wielu brytyjskich (czego nie znajdziecie w żadnej z książek amerykańskich) są tu też np. informacje o co większych i/lub ważniejszych wytwórniach płytowych, sylwetki DJ-ów i producentów, itp. Część poświęcona rapowi jest w zasadzie oczywista, natomiast w części Dance znajdziemy m.in. takie hasła jak: Mo Wax, Coldcut, Ninjatune, David Toop (!), Bomb The Bass, Tackhead, Nervous/Wreck Records, Prodigy, Galliano itp. itd.

Książka dostępna jest również po polsku. Różni się ona od swojej wersji angielskojęzycznej tym, że (rękami Bogny Świątkowskiej zresztą) dodano wiele nowych haseł, inne uzupełniono i zaktualizowano, skorygowano też wiele błędów i nieścisłości. Ale też niestety i sporo usunięto - jako zdezaktualizowane lub 'mało interesujące' - więc jeśli ktoś nie jest skazany wyłącznie na język polski, to chyba jednak polecam raczej wersję angielskojęzyczną, bo książek o aktualnej scenie jest dużi i wciąż przybywa, a o tym co było jest coraz mniej.

The Virgin Encyclopedia of Dance Music
edited by: Colin Larkin
[Virgin Books, 1998]
ISBN0 7535 0252 6 (paperback, 384 str.)

Podobna do tej powyżej, zresztą kompilował je ten sam autor, już bez podziału na różne 'sceny', nieco aktualniejsza (4 lata różnicy), poza hip hopem obejmuje też np. deep house, drum 'n' bass, speed garage, choć hip hop nadal chyba przeważa. Pojawiają się wykonawcy francuscy (np. IAM), oraz - uwaga! uwaga! - pod literą 'L' znajdujemy naszego Liroya!

The Guiness Who's Who of Soul Music
edited by: Colin Larkin
[Guiness Publishing, 1993]
ISBN 0-85112-733-9 (paperback, 316 str.)

Encyklopedia muzyki Soul.

The Virgin Encyclopedia of Reggae
edited by: Colin Larkin
[Virgin Books, 1998]
ISBN 0-7535-0242-9 (paperback, 352 str.)

Encyklopedia muzyki Reggae.

Reggae, Rasta, Revolution: Jamaican Music from Ska to Dub
Chris Potash
[Books With Attitude, 1997]
ISBN 1-901526-09-7 (paperback, 290 str.)

xxx

music Hound R&B: The Essential Album Guide
Gary Graff, Josh Freedom du Lac & Jim McFarlin
[Visible Ink Press, 1998]
ISBN0 1-57859-026-4 (paperback + free CD, 766 str.)

xxx

The Funky & Groovy Music Records Lexicon
The Most Extensive Reference Book For Soul Afro Jazz Latin Funk Hip-Hop Collectors, DJs & Producers Today!
- 45's / PL's / 12" / CD's.
compiled by Peter Wermelinger
[Peter Wermelinger Switzerland, 2005]
ISBN 3-9522773-1-2 (paperback, kredowy papier, format A4, 458 str.)

Odpowiednik książki Freddy Fresha - ale dla miłośników/kolekcjonerów funku.
Na stronie autora co miesiąc-dwa pojawiają się regularne update'y w formacie .pdf. Funkowa biblia, i podobnie jak książka Freddy Fresha - dzieło życia (wynik 20 lat pracy) i jedyne takie źródło wiedzy na świecie. Wydanie czarno-białe, dzięki temu znacznie przystępniejsze cenowo.

Dla prawdziwych fanów - jest jeszcze do zdobycia, kto wie czy nie ostatni, egzemplarz oryginalnego kolorowego wydania z 2003r. - z Japonii, za - bagatela - 47,250 jenów (jakieś 460 dolarów), plus naturalnie przesyłka. UWAGA: Właśnie sprawdziłem (6 lat później!!), leksykon nadal jest dostępny.

... sampling...

I Love Sampling
[??? Japan, 2008]
(paperback, 15x21 cm, 270 str.)

270 stron informacji o samplach, w układzie: Sampling Artist - Sampling Song - Original Artist - Original Song, niestety w dość trudno czytelnej czcionce.

Re-Sampling-Love: Sampling Source Dictionary
[www.sampling-love.com Japan, 2008]  www.sampling-love.com
(paperback, 18x26 cm, 165 str.)

Nieco większy format, dużo czytelniejsza czcionka, no i odwrotny do książki powyżej układ, tj.: Original Artist - Original Song - Sampling Artist - Sampling Song. No i w obu książkach taka sama nietypowa kolejność alfabetyczna, tj. James Brown jest nie na "B" tylko na "J".

The Holy Book Of Hip Hop - All Samples Cleared Vol. 1
compiled by various DJ's and Producers
[Black Glove Publishing Ltd., 2001?]
ISBN ????? (paperback, 332 str.)

Kolejny niezbędnik (tym razem każdego Crate Digger'a / Producenta / DJ'a), książka ta to tak naprawdę przeniesiony na papier fragment strony www.the-breaks.com - on-line'owej Biblii wszystkich fascynatów sampli i samplowania. Fragment - bo mamy tu zaledwie 2 kategorie ("The Book of Jazz" oraz "The Book of Soul" - przy czym ta druga obejmuje nie tylko soul, ale też funk, r'n'b i disco), oraz bo na odwrocie zapowiadany jest Vol. 2.

... dj'ing...

How To DJ Right - The Art and Science of Playing Records
Frank Broughton & Bill Brewster
[Grove Press, 2000]
ISBN 0-8021-3995-7 (paperback, 284 str.)   www. groveatlantic.com

Napisana przez autorów kultowej? legendarnej? książki "Last Night A DJ Saved My Life", książka ta jest dokładnie tym, co sugeruje tytuł. Brytyjski magazyn MixMag napisał o niej: "Świat czekał na taką książkę", i chociaż samo jej przeczytanie z nikogo DJ nie uczyni, książka zawiera setki pożytecznych uwag i porad, często zupełnie oczywistych, ale o których nie zawsze pamiętamy.

Looking For The Perfect Beat: The Art and Culture of the DJ
Kurt B. Reighley
[Pocket Books, 2000]
ISBN 0-671-03869-9 (paperback, 235 str.)

xxx

DJ Culture
Ulf Poschardt. angielskie tłumaczenie Shaun Whiteside
[R & B GmbH & Co. Verlags KG, 1995 / Quartet Books, 1998]
ISBN 0-7043-8098 6 (paperback, 473 str.)

xxx

... inne (pol.)...

Leksykon Amerykańskiej Popkultury
Denis Scheck (tłum. Ryszard Wojnakowski)
[Wydawnictwo Baran i Suszczyński, Kraków 1997]
ISBN 83-85845-72-0 (paperback, 287 str.)

To trzeba mieć już na pewno. Na odwrocie czytamy: "Leksykon gromadzi hasła nie ujęte jeszczew w słownikach. Obejmują one najważniejsze zjawiska kultury popularnej w USA (komiksy, programy radiowe i TV, baseball itp.), a także idiomy, które weszły do mowy potocznej. Leksykon uzupełnia w ten sposób wiedzę historyków kultury i filologów. Ma on przy tym autorski charakter - lekką pełną humoru formę."
I właśnie dla tych idiomów oraz objaśnienia pochodzenia setek powstałych w USA zjawisk, nazw, sloganów reklamowych, warto tę książkę mieć. Oto przykłady haseł: Amos 'n' Andy, and that's the way it is, beam me up Scotty!, Get Smart, Lifestyle of the Rich and Famous, Mary Jane, Max Headroom, Public Enemy No. 1, Rough Riders, Scarface, Shinola, The $64,000 Question, Uncle Remus, Wolfman Jack, The 900 Number. I dużo więcej...

Słownik Pojęć Kultury Postmodernistycznej:
Mody, Kulty, Fascynacje
[tytuł oryginału: "Fads, Fashions & Cults"]

Tony Thorpe (tłum. Zbigniew Batko)
[Muza SA, Warszawa 1995]
ISBN 83-7079-258-8 (hardback, 415 str.)


O tych 3 książkach już gdzieś kiedyś pisałem (przed laty w Hip Hop Magazynie?), ale może warto je przypomnieć wszystkim tym, których poza hip hopem interesuje też szeroko pojęta współczesna kultura.
Pierwsza pozycja pochodzi z Anglii, ukazała się w polskim przekladzie, na odwrocie okładki czytamy: "Słownik jest kompendium wiedzy szczególnej, źródłem informacji, których próżno by szukać w większości encyklopedii i leksykonów. Ten jedyny w swoim rodzaju przewodnik po świecie zjawisk niezwykłych, barwnych, groteskowych lub budzących kontrowersje, a czasem wręcz szokujących, jest zarazem nieocenioną pomocą - i pasjonującą lekturą - dla wszystkich zainteresowanych nie tylko salonem, lecz także śmietnikiem i peryferiami kultury."
Wewnątrz najdziecie takie m.in. hasła jak: afro music, b-boys, beat movement, Black Panthers, body popping, cut-ups, dancehall, disco, funk, ghetto blaster, global village, go-go, graffiti, , hip hop, hip talk, jacking, kraut rock, low riders, mixing, Motherfuckers, New Romantics, phreaking, pussy-power, rap, remixing, rhyming slang, sampling, stage-diving, toasting, underground, valley girl, warehousing, yuppies, ale i setki innych, i polecam ją pomimo następującej definicji:" scratching - technika stosowana przez disc jockeyów pracujących zwykle z dwoma gramofonami, a polegająca na przesuwaniu ramienia z igłą w poprzek płyty [to jeszcze mogę sobie od biedy wyobrazić...] lub od tyłu i do przodu wzdłuż jej rowka [że jak ???]."

... inne (ang.)...

alt.culture: an a - z guide to 90s america. underground and online.
Steven Daly & Nathaniel Wice
[The Guardian, 1995]
ISBN 1-85702-378-1 (paperback, 300 str.)

Niestety, nie dało się lepiej pokazać okładki, bo jest chromowana i nie chce się zeskanować. Sama książka natomiast fantastyczna, szkoda że ukazała się w Polsce. Tematycznie zbliżona bardziej do Leksykonu niż Słownika, ale bardziej odjechana. Biografie, zjawiska kulturowe, frazy. Oto przykładowe hałsa: indie rock, NWA, ziny, gangsta rap, internet, Nation of Islam, cyberpunk, Spike Lee, smart drugs, The Simpsons, stupid drugs, Snoop Doggy Dogg, political correctness, Calvin Klein, secondary virginity, X-Files, Wu-Tang Clan, b-boys, condoms, Metallica, toad licking, Urb, Ice-T, S&M, itd. itd.

Spliffs: A Celebration of Cannabis Culture
Nick Jones
[Chrysalis Impact, 2003]
ISBN 1-84411-009-5 (paperback, 256 str.) cena: UK Ł7.99

Kaiążka może nie do końca hip-hopowa, ale co tam... polecam!

I jeszcze kilka interesujących stron: www.cannabis.com   www.cannabisculture.com   www.erowid.org www.cannabisnews.org   www.druglibrary.org   www.everyonedoesit.com   

The Complete Manual of Pirate Radio
Zeke Teflon

Też kaiążka nie do końca hip-hopowa, i nawet nie książka a broszurka (24 strony), ale może już pora zacząć brać sprawy w swoje własne ręce... ?

... jeszcze inne...

Cover Story - Album Cover Art
[Wax Poetics Books, 2007]
ISBN 978-0-9798110-1-2 (paperback, 19.5x19.5 cm, ok. 240 str.)   www.waxpoeticsbooks.com

Po 20 ulubionych okładek albumów każdy, prezentują: Dave Tompkins,Aandrew Mason, Oliver Wang, Brian DiGenti, Matt Rogers, Dante Carfagena, Robbie Bush, Amir Abdullah, John Paul Jones, Jeff Mao, Andre Torres, Brian "B+" Cross.

Teraz Polska

Beaty, Rymy, Życie. Leksykon Muzyki Hip-Hop
Radek Miszczak, Andrzej Cała
[Wydawnictwo KURPISZ S.A., 2005]
ISBN 83-89738-75-9 (hardcover, 616 str.)   www.leksykon.miszczak.pl

"Beaty, Rymy, Życie. Leksykon Muzyki Hip-Hop" to pierwsze w naszej części Europy wydawnictwo, tak głęboko przedstawiające ten fenomenalny styl muzyczny.

Leksykon będzie stanowił prawdziwą Biblię dla każdego fana muzyki rap. W części encyklopedycznej znalazły się sylwetki ponad 900 artystów z całego świata - przede wszystkim z Ameryki, ale także z najbardziej rozwiniętych scen - m.in. francuskiej, brytyjskiej, niemieckiej i oczywiście polskiej. Wśród licznych dodatkowych tekstów znajdują się m.in. słownik 100 fachowych pojęć hiphopowych (od acapelli i adlibs do turntablismu i white labels), przewodnik po najważniejszych wytwórniach i stylach rapowych, teksty o historii rapu w Polsce i Ameryce, a także listy klasycznych płyt ze Stanów i Europy.

Autorami pozycji, liczącej grubo ponad 500 stron, są Radek Miszczak i Andrzej "Calak" Cała, dziennikarze od wielu lat specjalizujący się w pisaniu o hip-hopie. Część tekstów - o scenach narodowych - napisali także specjaliści: T?mon Smektała (Polska), Burbon i Tymek RF (Francja), oraz Struś (Niemcy). Wstęp do "Leksykonu Muzyki Hip-Hop" napisał Druh Sławek.

"Jest to książka dla wszystkich osób, które żyją muzyką hip-hop bądź po prostu lubią jej słuchać. Na taki Leksykon trzeba było czekać wiele lat - od teraz słuchanie rapu będzie sprawiać jeszcze większą przyjemność, w końcu każdy fan będzie miał swój mistrzowski przewodnik po świecie hip-hopu" - mówi Radek Miszczak, pomysłodawca i główny autor "Beatów, Rymów, Życia...".

Rap: Między Malcolmem X a Subkulturą Gangową
Zbigniew M. Kowalewski
[Zbigniew Marcin Kowalewski, Warszawa, 1994]
ISBN 83-901767-0-X (paperback, 98 str.)

"Rap to kolejny wytwór czarnej Ameryki, której historyczny dynamizm w dziedzinie twórczości muzycznej nie wygasa. Rap stworzyła młodzież z miejskiego getta. Rap przypomniał młodemu pokoleniu idee i czyny Malcolma X, Czarnych Panter i czarnego ruchu wyzwoleńczego lat 60-tych. Rap zapowiedział powstanie w Los Angeles i opiewał je nim wybuchło w kwietniu 1992r.

Malcolm X zmienił świadomość czarnej Ameryki. Kim był naprawdę, przez kogo i dlaczego został zamordowany? Kim są czarni Muzułmanie, co to jest czarny nacjonalizm? Skąd wzięły się gangi Crips i Bloods, jak przeobraziły subkulturę gangową? (...)"

O tym wszystkim dowiesz się z tej książki, od jakiegoś czasu dostępnej również w wersji online'owej.

... i informuję...

Encyklopedia Hip-Hopu
Andrzej Buda
[Wydawnictwo Niezależne, 2005]
ISBN 83-915272-4-4 (paperback, 216 str.)

Jak w tytule. Więcej informacji tutaj.

UWAGA: lekko parafrazując pewne popularne powiedzenie - informacja o mojej współpracy przy tworzeniu tej książki jest mocno przesadzona (co zresztą jak rozumiem zostało skorygowane w aktualnym dodruku).

Polski Hip-Hop - Pierwsza Encyklopedia
Andrzej Buda
[Wydawnictwo Niezależne, 2004]
ISBN 83-915272-5-5 (paperback, 135 str.)

Kontynuacja "Historii Kultury Hip-Hop w Polsce".

 

Historia Kultury Hip Hop w Polsce 1977 - 2002
Andrzej Buda
[Wydawnictwo Niezależne Głogów, 2001]
ISBN 83-915272-7-1 (paperback, 116 str.)


Po wyczerpaniu się nakładu ukazało się uzupełnione i poszerzone wydanie drugie (okładka po prawej),

Andrzej Buda jest także autorem książki Alanis Morissette. Psychologia kariery.

Polska Kultura Hip-Hopowa
Renata Pawlak
[Kagra, 2004]    www.kagra.com.pl
ISBN 83-87598-64-X (paperback, 230 str.)

xxx